Wiemy, ile Adam Glapiński zarobił w 2022 r NBP ujawnił dane rp.pl

Prezes NBP podkreślił, że jego wynagrodzenie jest znacznie niższe niż prezesów największych banków w Polsce. Na poparcie swoich słów pokazał wykres. Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ostrzeżenie dla klientów dwóch największych banków

Hiszpański rząd mówi o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 37,5 godziny. Dla branży turystycznej byłby to spory kłopot i jeszcze większe koszty – obecnie szacowane na 2,35 miliarda euro rocznie. W ponad połowie działów gospodarki, które bada GUS, płace są niższe niż średnia dla sektora przedsiębiorstw. Dwucyfrową dynamikę w wynagrodzeniach podbiły premie i nagrody w farmacji, branży tytoniowej i energetyce.

Indonezja zaprasza Elona Muska do zbudowania fabryki baterii

Płace w NBP mogą szokować, ale największych specjalistów nie przyciągną. O wysokich zarobkach w NBP zrobiło się głośno po publikacji “Gazety Wyborczej”. Dziennik ujawnił, że w 2017 r. Współpracowniczka prezesa Adama Glapińskiego, Martyna Wojciechowska, miesięcznie zarabiała 65 tys. Wtedy posłowie wszystkich partii zaczęli domagać się ujawnienia zarobków w banku centralnym.

Zarobki w NBP. W nadzorowanych przez NBP bankach komercyjnych zarabia się wielokrotnie więcej

I jakie mogą być stawki w przyszłości. Załóżmy optymistycznie, że będzie to 3% w skali roku. W tym tempie do osiągnięcia statusu rentiera pani Martyna może dojść już po 112 miesiącach pracy w NBP. Czyli po niewiele ponad dziewięciu latach!

Tyle trzeba zarabiać, żeby wybudować dom. Są obliczenia

Bo głównymi poszkodowanymi będą krajowe firmy małe i mikro – uważa Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w kwietniu br. Wzrosło o 11,3% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,4% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Warszawski sąd uznał, że firma, która narzuciła hostessie grafik, służbowy strój i sposób wykonywania obowiązków, w rzeczywistości zatrudniała ją na stałe, a nie na zleceniu. A to oznacza, że powinna zapewnić jej odpowiednią umowę.

Trzeba jednak podkreślić, że dokładne wynagrodzenia poszczególnych członków zarządu nie są znane. Jeżeli przyjmiemy, że Paweł Mucha – członek zarządu – chciałby dostosować swoje zarobki do poziomu pierwszego wiceprezesa, oznaczałoby to konieczność otrzymania podwyżki rzędu 28 tys. Jednakże, warto zaznaczyć, że dokładne wynagrodzenia poszczególnych członków zarządu nie są jawne. Zgodnie z przepisami prawa, wynagrodzenia członków zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP) są jawne. Sprawdźmy, jak kształtują się zarobki kluczowych postaci w tej instytucji finansowej na podstawie danych za rok 2022. Pozarządowa organizacja już od 2018 r.

Więcej światła na uposażenie zarządu GPW rzuca natomiast raport roczny. Wynagrodzenie podstawowe Marka Dietla, prezesa giełdy, w 2021 r. I w tym przypadku istotną składową całkowitego wynagrodzenia jest część zmienna. Tutaj jednak górny pułap wynosi 100 proc. Z tego tytułu Marek Dietl zainkasował 423 tys. W sumie więc (wraz z pozostałymi świadczeniami) łączne wynagrodzenie prezesa GPW wyniosło 909 tys.

Zł, czyli około 173 tys. W środę światło dzienne ujrzał raport roczny mBanku, z którego wynika, że prezesowi Cezaremu Stypułkowskiemu w całym 2018 roku wypłacono 3 mln 580 tys. Zł wynagrodzenia zasadniczego. Bonusu za wyniki w 2017 roku. Tylko podstawowego wynagrodzenia miesięcznie miał prawie 300 tys.

Mogło ono osiągnąć nieco ponad 600 tys. Do tego należy doliczyć także wynagrodzenie zmienne, które jest uzależnione od realizacji określonych celów. Na rynku finansowym stanowi ono zazwyczaj istotną wartość. W przypadku KDPW wynosi maksymalnie 50 proc. Wynagrodzenia stałego z poprzedniego roku.

Zastępcą Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W zarządzie NBP zasiada od 1 września 2022 r. Iwona Duda dodała, że głównym ryzykiem dla inflacji w 2024 r. Jest dynamika płac o niepewność kształtowania się cen energii.

Zgodnie z przepisem przejściowym, publikacja informacji o wynagrodzeniach na określonych stanowiskach za lata poprzednie, w tym lata 2016, 2017 i 2018 r. Miała nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia ustawy w życie. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 26 lutego. A obowiązuje od środy 27 lutego.

Walczyła o ujawnienie zarobków prezesa LOT. Z opublikowanych danych wynika, że Rafał Milczarski potrafił w rok zarobić niemal 3 mln zł – pisze Business Insider Polska. Dużo powyżej średniej rynkowej są za to zarobki pani dyrektor biura zarządu, Kamili Sukiennik. Niestety, baza nie uwzględnia kategorii dyrektor biura zarządu banku, tylko zarządu w ogóle, a to mocno zaniża średnie kwoty. Ale i tak mediana wynagrodzenia na takim stanowisku to tylko ok. 9140 zł, czyli 4,6 raza mniej niż zarabia dyrektorka biura zarządu w NBP.

Nie jesteśmy jeszcze gotowi. Za bardzo i zbyt niezdrowo podnieciły nas zarobki w NBP ;-). Nie kręci Wam się w głowach od tych pieniędzy? Normalni ludzie zarabiają w Polsce po 2500 zł na rękę (średnio), a tu mamy wynagrodzenia dziesięć-piętnaście razy wyższe. Co mają powiedzieć na to nauczyciele? Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli zaczynają się teraz od 2538 zł brutto (!) w przypadku stażysty do 3500 zł brutto, gdy mowa o nauczycielach dyplomowanych.

Będzie to w tym roku 3 mld euro. Pierwsze pieniądze trafią do Kijowa na początku lipca. Unia zapowiedziała, że Kreml nigdy nie dostanie z powrotem zysków z zamrożonych na Zachodzie pieniędzy i papierów wartościowych. Wiceminister rodziny i pełnomocnik Brent w ruchu rządu ds. Osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń poinformował, że rząd przeznaczy 770 mln zł na zwiększenie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników z niepełnosprawnościami. W bankach już można składać wnioski o zawieszenie czterech rat w tym roku.

  1. Normalni ludzie zarabiają w Polsce po 2500 zł na rękę (średnio), a tu mamy wynagrodzenia dziesięć-piętnaście razy wyższe.
  2. Urząd ma duże uprawnienia, bo może m.in.
  3. Tradycyjnego zatwierdzenia dokumentów finansowych za 2021 r., w porządku obrad jest także punkt dotyczący zmiany zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu.
  4. Blisko 3-krotnie więcej dostaje w Santanderze członek zarządu kierujący pionem rachunkowości i kontroli finansowej w porównaniu do dyrektora z podobnymi kompetencjami w NBP.

Daje to więc kwotę miesięczną w wysokości nieco ponad 11 tys. Do tego należy jednak doliczyć jeszcze dwukrotność kwoty bazowej w ramach dodatku funkcyjnego, co daje około 3,6 tys. Pełne wynagrodzenie uzupełnia tzw. Nagroda (w praktyce jest to stały element wynagrodzenia miesięcznego), którą stanowi 125 proc.

Wcześniej Piotr Patkowski zatrudniony w resorcie finansów przejął fotel prezesa w Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. “Subiektywnie o finansach” to nie doradcy finansowi, a treści zawarte na niniejszej stronie oparte są na osobistych opiniach i doświadczeniu jej autorów. Nie należy podejmować decyzji finansowych/inwestycyjnych wyłącznie w oparciu o treść materiałów Które kryptowaluty przetrwały na rynku zamieszczonych na tej stronie – ponosisz wyłączną odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje. Ta lista nie zrobiła na mnie wrażenia. Wobec tego wspomniani w artykule nauczyciele czy pielęgniarki niech nie domagają się więcej bo na pewno nie pracują ciężej niż ja. Żarty żartami, ale tak się zastanawiam, czy coś się złego stało w związku z ujawnieniem zarobków?

Można więc szacować, że w ubiegłym roku wynagrodzenie w przeliczeniu na jeden “etat” wyniosło ok. 625 tys. Są to jednak tylko przybliżone szacunki, bank centralny nie podaje bowiem danych o zarobkach poszczególnych członków zarządu. Bez nazwisk, ale w wielu wypadkach już po stanowiskach można dojść, kogo dotyczą. Z kolei na wynagrodzenia dla dyrektorów oddziałów okręgowych NBP przeznaczono w ubiegłym roku ponad 5,5 mln zł, o 460 tys. Zł więcej niż rok wcześniej. Z danych wynika, że takich etatów jest 16.

Tym też można tłumaczyć wyższe zarobki. W polskim Pekao czy Alior Banku też jednak zarabia się nieporównywalnie lepiej niż w NBP. Michał Krupiński z Pekao w 2018 roku zarobił 1 mln 712 tys. Co miesiąc na jego konto wpływało więc ponad 140 tys.

Podwyżki otrzymali również wiceprezesi i inni pracownicy banku. Ponadto ustawa rozszerza krąg osób, które co roku muszą składać oświadczenia majątkowe. Do tej pory obowiązek ten dotyczył tylko prezesa NBP. Teraz obejmie również członków zarządu, dyrektorów i ich zastępców oraz osoby zarabiające tyle samo co dyrektor departamentu i jego zastępcy. W Komisji Nadzoru Finansowego na zarobki składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz nagroda. Podstawowa kwota, jaka przysługuje szefowi nadzoru, stanowi iloczyn kwoty bazowej (około 1,8 tys. zł) i mnożnika wynoszącego 6,2.

Średnia w BFG była jeszcze wyższa i wynosiła 12,4 tys. Paweł Mucha jest adwokatem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Praktykę prawniczą odbywał w Kancelariach Prawnych i Adwokackich w Poznaniu, Szczecinie i Gryfinie. Pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej PZU SA.

Leave a Reply